Triomfantelijke comeback voor Bluetooth OLD; Marlies van Baalen en Habibi beste Nederlandse combinatie

FEI
M Arlies van Baalen Habibi Compiegne FEI Nations Cup
Foto: Evan Oudin

Na een topjaar dat werd bekroond met een gouden medaille voor Duitsland tijdens de Olympische Spelen in Parijs, besloot Frederic Wandres zijn paard Bluetooth OLD aan het eind van het seizoen 2024 een welverdiende rustpauze te geven. Na één optreden in januari, volgden nog eens bijna vijf maanden zonder wedstrijden. Maar in Compiègne (Frankrijk) maakte het duo een glorieuze rentree door Duitsland naar de overwinning te leiden in de CDIO5* FEI Dressuur Nations Cup™.

Marlies van Baalen was met Habibi DVB met een tweede plaats en 72.522% de beste Nederlander. Het team van Patrick van der Meer eindigde op een derde plaats.

Fans van Wandres en Bluetooth OLD moesten wachten tot de allerlaatste proef van de dag om het duo in actie te zien, maar het wachten werd ruimschoots beloond. Vooral op onderdelen zoals de uitgestrekte draf, uitgestrekte galop en piaffe kregen ze hoge cijfers. Met een topscore van 75,696% – op een dag waarop slechts drie combinaties boven de 70% scoorden – brachten Wandres en Bluetooth Duitsland overtuigend naar de eerste plaats in het klassement en verstevigden daarmee hun leidende positie in de FEI Dressuur Nations Cup™.

Onder leiding van chef d’équipe Monica Theodorescu behaalde het Duitse team met Wandres (Bluetooth OLD), Raphael Netz (Dieudonne), Carina Scholz (Blue Hors Veneziano) en Matthias Alexander Rath (Destacado FRH) de winnende totaalscore van 215,522. Portugal eindigde als tweede met 209,152, gevolgd door Nederland met 207,783.

"Tijdens de winter hebben we slechts één World Cup-wedstrijd gereden, omdat we er deze zomer bij de Europese Kampioenschappen echt willen staan. We hebben hopelijk thuis wat verbeterd en dat vandaag laten zien... Ik ben heel blij," aldus Wandres. Voor Wandres de baan betrad, was het klassement nog erg spannend. Acht landen streden om de overwinning. Nederland stond lange tijd aan kop dankzij de 72,522%-score van Marlies van Baalen (Habibi DVB), maar Portugal nam de leiding net voordat Wandres reed, met drie sterke scores boven de 69%. Daardoor moest Wandres minimaal 69,326% halen om Duitsland de overwinning te bezorgen.

"Er is altijd een beetje druk – en die heb ik ook nodig om mijn bloeddruk wat op te krikken," gaf Wandres toe. "Maar na Parijs, toen we goud wonnen, kun je echt even ademhalen en tegen jezelf zeggen: 'Je hebt al zoveel lastige situaties aangekund... Laat nu maar zien wat je kunt.' Dan verandert die druk in iets positiefs." Wandres moest zich even herpakken na een klein foutje bij het begin van zijn proef, toen hij zijn teugels liet vallen bij het groeten. "Een ander paard had daar misschien anders op gereageerd, maar [Bluetooth] bleef volledig kalm, wachtte op me tot ik mijn teugels weer oppakte en was klaar om aan de proef te beginnen. Je weet dat je hem volledig kunt vertrouwen, en dat hij ook jou vertrouwt om samen te schitteren op het moment dat het erop aankomt," aldus Wandres. "Hij geeft je zo veel zelfvertrouwen, het is alsof hij alles al weet."

"Ik vond dat het paard een 10 verdiende voor het halthouden, want hij stond daar gewoon te wachten: ‘Ben je er klaar voor?’ Een grappig moment, zeker omdat het Frederic overkwam – hij wil normaal altijd alles perfect onder controle hebben. Nu was hij even de controle kwijt, maar paarden helpen ons op onverwachte manieren," lachte chef d’équipe Theodorescu. "Ik hou van dat paard: hij is prachtig, straalt, en leverde een uitstekende proef."

Theodorescu wist dat ze op haar vaste duo kon rekenen, terwijl de andere teamleden – met minder ervaring op dit niveau – mooie stappen maakten. Voor Netz en Dieudonne was het de eerste vijfsterrenwedstrijd. Scholz rijdt pas sinds enkele maanden met Blue Hors Veneziano. En Rath imponeerde met zijn 12-jarige Destacado FRH, die hij al sinds zijn tweede in training heeft; zij eindigden individueel als derde met 71,239%.

"Destacado FRH is veel sterker geworden, beter in verbinding en loopt in een mooier frame. De draf is veelbelovend, de galop is echt sterk en de verzameling wordt steeds beter. Het komt allemaal samen," aldus Theodorescu. Voor haar is de Nations Cup een waardevol moment om combinaties te testen in teamverband en te zien hoe ze omgaan met druk.

"Er is altijd iets meer spanning in een Nations Cup dan in een gewone Grand Prix. Het is een ideaal moment om nieuwe, jongere ruiters te laten rijden naast een ervaren combinatie zoals Frederic en Bluetooth," zei ze. "Dit is een van de belangrijkste Nations Cup-wedstrijden van het jaar, dus het is essentieel om ervaring op te doen met deze paarden en ruiters."

Na de winst in de openingswedstrijd van de serie in Wellington (VS), staat Duitsland nu stevig bovenaan in het Nations Cup-klassement met 25 punten. Portugal volgt met 13 punten en Nederland met 11. De FEI Dressage Nations Cup™ wordt vervolgd op 16 mei 2025 in Lier (België).

Volledige uitslag


  • Deel dit artikel